Žemaičių kalba

"Žemaitėška kūrība vakū lūpomis"

audio 6 "Naiedis katėns"

audio 16 "Mona mondruolis"

18 audio "Pavasarielis"

 

Varnių regioninio parko direkcija skatina žemaitiškumo puoselėjimą, prisideda prie žemaitiškų renginių rengimo, tradicijų išsaugojimo. 
Kasmet dalyvaujame Užgavėnių šventėje, esame vieni pagrindinių šios šventės organizatorių. Organizavome 10 Didžiųjų žemaičių talkų. 
Varnių regioninio parko direkcija 2005 - 2015 metais, skatindama žemaičių tarmės vartojimą, jos autentiškumo puoselėjimą ir mokinių kūrybiškumą, kasmet organizavo žemaitiškos kūrybos konkursą „Rokoukimies i korkem žemaitiškā“. Konkurso tikslas, paskatinti Varnių regioninio parko teritorijoje gyvenančius moksleivius kurti eiles, dainas, apysakas, padavimus žemaičių tarme, pajusti žemaičių tarmės unikalumą, savitumą, įtaigumą, gyvumą ir paraginti moksleivius savarankiškai domėtis regiono, kuriame jie gimė ir gyvena, praeitimi. Norėjosi pamatyti ir išgirsti kaip vaikai bendrauja savo gimtąja kalba, kaip ji kinta, o gal artėja prie bendrinės kalbos. Nors ir neįprasta rašyti žemaitiškai, tuo labiau kurti eiles, bet kasmet sulaukdavome mokinių kurie bando sukurti ir parašyti žemaitiškai taip, kaip jie vis dar kalba savo namuose. Šiuo metu šį konkursą sėkmingai tęsia Telšių kultūros centras. 
Kaip žinia Varnių regioninio parko teritoriją kerta dvi žemaitiškos patarmės: tai šiaurės žemaičiai dar vadinami „dounininkais“ (Luokė) ir pietų žemaičiai – „dūnininkai“ (Varniai). Spėjama, kad Biržulio ežero šiaurinis intakas Druja, šiuo metu - tai natūrali riba tarp žemaičių „dūnininkų“ ir „dounininkų“. 
2006 – 2016 metais parko direkcijos iniciatyva buvo sukurtas ir sėkmingai visur koncertavo folkloro ansamblis „Druja“. Surengta per 80 pasirodymų. Dalyvauta Dainų šventėse, TV laidose „Duokim garo“, įvairiuose festivaliuose.
Šiuo metu Varnių regioninio parko Gamtos mokykloje galima užsisakyti edukacijas: Mokomės rašyti žemaitiškai kurios metu supažindinima su žemaitiškos gramatikos taisyklėmis, Etno šokiai ir žaidimai – mokomasi žemaitiškų šokių ir žaidimų.

 

 

 

 

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-06-07